سامانه بومی ترگمان افتتاح شد

در حاشیه همایش جویشگر بومی که ۲۸ بهمن ماه در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید، از سامانه ارتقاء یافته و بومی سازی شده ترجمه ماشینی ترگمان با حضور دکتر خوانساری رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی و مهندس ابوطالبی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سامانه ترجمه ماشینی ترگمان پس از دو سال تلاش پیگیر تیم اجرایی این پروژه و با حمایت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) بصورت کامل بومی‌سازی شده  و در دسترس همگان قرار گرفت.

هسته مرکزی توسعه داده‌شده در این سامانه با معماری و طراحی مهندسی توانسته است در قیاس با برترین نرم‌افزارهای مشابه در این حوزه علاوه بر پایداری بسیار بالا، افزایش سرعتی معادل۲۷۰ درصد نسبت به نسخه غیربومی آن و کاهش مصرف منابع تا ۱۶ برابر را با حفظ دقت ارائه کند. در این سامانه علاوه بر سرویس ترجمه، مجمو‌عه‌ای از ابزارهای پردازشی مورد نیاز  در نظر گرفته شده است که در اغلب آنها رویکرد کلی در طراحی و توسعه آنها مستقل از زبان مشخصی بوده است.

زیرساخت توسعه سامانه ترگمان به عنوان یک سکوی توسعه مستقل به نحوی مهندسی شده است که از کل یا اجزای آن بتوان در انواع پروژه‌های مرتبط یا غیرمرتبط با حوزه پردازش زبانی بهره‌برداری کرد. هسته اصلی این سامانه به همراه کلیه اجزای آن به صورت متن‌باز منتشر شده است.

در سامانه بومی جدید واسط کاربری با دقت ترجمه بالاتر از سامانه قبلی ارایه شده، و در آن امکان ترجمه صفحات وب به صورت پیشرفته و با کیفیتی به مراتب بالاتر از مشابه آن در جویشگر‌هایی مانند گوگل و بینگ وجود خواهد داشت.

در این سامانه امکان ترجمه اسناد    doc, docx, odt, PDF, txtبه دو صورت بر خط و برون خط پیش بینی شده است که در مورد صفحه‌های PDF فارسی مشکلات سامانه‌های مشابه را ندارد همچنین دیکشنری پیشرفته، کارتابل کاربر و تلفظ کلمات و واژه‌ها، از دیگر امکانات این سامانه جدید بومی می‌باشد.

IMG_2172

IMG_2182 IMG_2187 IMG_2192 IMG_2201

یک فکر در “سامانه بومی ترگمان افتتاح شد”

  1. سلام
    سروش هم ربات داره اگر بتونید ربات ترگمان رو اونجا هم ارائه بدید عالی میشه
    حمایت از خدمات ایرانی حمایت از خودتونه

    1. ما API رو در اختیار همه گذاشتیم خوشحال می‌شویم اگر دیگران هم از آن استفاده کنند. آماده همکاری هستیم

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.